Видавнича продукція

КОМУНАЛЬНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ХЕРСОНСЬКА АКАДЕМІЯ НЕПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ»

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

КАФЕДРА ПЕДАГОГІКИ Й МЕНЕДЖМЕНТУ ОСВІТИ

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ЛАБОРАТОРІЯ

УПРАВЛІННЯ НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ

 

 

 

 

 

 

Організація допрофільної
та профільної підготовки
в закладі загальної
середньої освіти

(з досвіду роботи
Борозенського ЗЗСО І – ІІІ ступенів
Борозенської ОТГ)

 

 

 

 

 

 

 

ХЕРСОН

2018


УДК 373.5.091.21

О-66

 

Схвалено на засіданні кафедри педагогіки й менеджменту освіти
КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»
(протокол №12 від 12 грудня 2018 року)

 

Укладачі:

Кузьміч Т. О.     кандидат педагогічних наук, завідувач навчально-методичної лабораторії управління навчальними закладами КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»

Глоба Л.П.         директор Борозенського ЗЗСО І–ІІІ ступенів  Борозенської ОТГ

Якуба О.О.        заступник директора з навчально-виховної роботи Боро­зенського ЗЗСО І–ІІІ ступенів  Борозенської ОТГ

Рецензенти:

Макаренко-

Нітовкіна Т.В.    старший викладач кафедри педагогіки й  менеджменту освіти  КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»

Лозович О.Д.     методист навчально-методичної лабораторії курсової перепідготовки КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»

 

О-66

Організація допрофільної та профільної підготовки у закладі загальної середньої освіти. Методичне видання / укладачі: Т. О. Кузьміч, Л. П. Глоба, О. О.Якуба. – Херсон: КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2018 – 96 с.

 

У методичному виданні висвітлено особливості організації профорієнтаційної роботи в Борозенському закладі загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів Борозенської ОТГ  Херсонської області. На основі власних спостережень та аналізу сформовано основні завдання для педагогів у організації даної роботи на всіх етапах реалізації програми. Акцентовано увагу на необхідності забезпечення умов профільної освіти в контексті Концепції «Нова українська школа».

Матеріали призначаються керівникам освітніх закладів, завідувачам методичних служб; всім, хто опікується проблемами сучасної освіти.

 

УДК 373.5.091.21

        

© КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2018

 

 

 

 

зміст

 

ВСТУП. 4

Організація профорієнтаційної роботи  в закладах освіти. 5

Класний керівник – учень. Діагностика.
Професійна орієнтація.
14

ДОДАТКИ. 26

ВИСНОВКИ. 61

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА. 62

 


 

ВСТУП

Сутність профорієнтації, як суспільної проблеми, проявляється в необхідності подолання протиріччя між об'єктивно існуючими потребами суспільства в збалансованій структурі кадрів і неадекватними цьому суб'єктивними професійними спрямуваннями молоді. Таким чином, можна зробити висновок про те, що є необхідність спеціально організованої підготовки старшокласників до вибору педагогічного фаху як складової єдиної системи безперервного навчання та професійної орієнтації.

Фундаментальні психолого-педагогічні дослідження проблеми підготовки учнівської молоді до вибору майбутньої професії відображені, зокрема в працях К. Альбуханової-Славської, С. Батишева, І. Беха, Л. Буєвої, Ф. Іващенка, М. Захарова, Д. Кікнадзе, Є. Клімова, Я. Коломинського, Б. Ломова, В. Моляко, В. Мясищева, В. Полякова, Д. Узнадзе, В. Чебишевої, С. Чистякової та ін. Науковці намагалися визначити методологічні підходи, мету, завдання, зміст підготовки учнівської молоді до вибору майбутньої професії.

Метою створення збірки є висвітлення досвіду роботи Борозенського закладу загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів Борозенської ОТГ з питань організації профорієнтаційної роботи в закладах загальної середньої освіти: визначення обсягу знань і умінь, необхідних педагогам, практичному психологу, класним керівникам для організації роботи з профілізації.


 

Організація профорієнтаційної роботи
в закладах освіти

Професійне самовизначення школярів передбачає систематичну, цілеспрямовану й неперервну взаємодію особистості здобувача освіти та педагога з метою створення необхідних передумов для успішного професійного вибору. «Головною передумовою формування повноцінної особистості професіонала, зазначає О. Середа, є усвідомлення на державному, суспільному й сімейному рівні своєї місії щодо забезпечення старшокласникові необхідної психологічної, інформаційної, матеріальної підтримки на етапі його самоствердження» [2, с. 174]. Н. Побірченко стверджує, що запізнілим є етап організованої профорієнтації, що обмежується старшим шкільним віком. «Готовність старшокласника до професійного самовизначення складають її мотиваційний, пізнавально- інформаційний та рефлексивний компоненти. Ці компоненти потребують тривалого розвитку позитивного ставлення учнів до праці, до вивчення власного «Я», набуття рефлексивного самооцінювання взаємовідповідності «Я» й обраної професії тощо. Протиріччя полягає в тому, що дитина починає думати про те, ким вона буде в різні періоди життя з раннього дошкільного віку, а профорієнтація починається лише в старшому шкільному віці» [3, с. 177]. Отже, професійна орієнтація в школі – це система заходів з ознайомлення учнів зі світом професій. Вона спрямована на розв’язання наступних завдань: вивчення та формування професійних інтересів, здібностей і мотивів діяльності, ознайомлення з системою знань, необхідних для вибору професії, створення умов для перевірки на практиці схильностей та здібностей, консультування з питань вибору професії, можливості отримання професійної підготовки з питань працевлаштування [3, с. 179].

Перехід на допрофільне та профільне навчання актуалізував необхідність проведення спеціальної роботи, спрямованої на надання учням і батькам допомоги у визначенні подальшого освітнього маршруту з урахуванням індивідуальних здібностей і можливостей.

Учитель допомагає школярам усвідомити схильності і здібності, спрямовує розвиток їхніх професійних інтересів, допомагає батькам розібратися в труднощах правильного вибору професії дитиною. Саме школа покликана реалізувати широке коло завдань підготовки молоді до вибору професії.

Незважаючи на те, що в школах ведеться різноманітна робота з профорієнтації учнів, вона залишається малоефективною, і однією з можливих причин може бути відсутність єдиної програми профорієнтації, яка б включала в себе різноманітні за змістом форми і методи профорієнтації. Тому і постало нагальною потребою розроблення програми «Професійне самовизначення» для учнів 9 – 11 класів. Розроблена і запропонована програма з профорієнтації для старшокласників спрямована на підготовку учнівської молоді до вільного, самостійного і усвідомленого вибору професії.

Професійна орієнтація необхідна для того, щоб своєчасно помітити і розвинути потенційні можливості учнів, вираховувати таланти в різних галузях науки, техніки, виробництва і культури, забезпечити соціальний захист молоді в нових соціально-економічних умовах.

Виходячи з соціально-економічних змін в країні та стратегічної мети системи профорієнтації в Борозенському закладі загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів поставлено такі основні завдання:

·               розширення кругозору і збільшення інформації про професії, їх зміст і вимоги до особистості, про потреби ринку праці в спеціалістах тих чи інших професій;

·               подолання протиріччя між професійними намірами учнів і потребами ринку праці в кадрах;

·               подолання неузгодженості між розвитком індивідуально-психологічних особливостей учнів, їх можливостей і професією, що обирається;

·               допомога учням у розвитку якостей особистості, необхідних для оволодіння професією;

·               практична підготовка учнів до вибору професії на основі загальної освіти і трудового навчання, розвитку творчих якостей особистості кожного школяра;

·               диференційована допомога учням у професійному самовизначенні в залежності від інтересів, нахилів, здібностей, стану здоров’я й індивідуальних особливостей кожного.

Вирішення цих складних і багатогранних завдань вимагає від навчального закладу урахування двох основних моментів: професійних інтересів учнів і потреб ринку праці.

Професійна орієнтація в закладі загальної середньої освіти починається з професійної інформації, під якою розуміється психолого-педагогічна система спеціальної організації і проведення навчально-виховної роботи, спрямованої за своїм змістом, формами й методами на засвоєння учнями необхідних знань про соціально-економічні, психологічні і психофізіологічні умови правильного, усвідомленого вибору професії, на формування умінь активного застосування набутих знань у самостійній діяльності із здійснення свого професійного самовизначення (Додаток 6).

Професійна інформація нерозривно пов'язана зі всією навчально-виховною роботою в закладі освіти. Комплекс роботи за цим напрямом повинен бути побудованим таким чином, щоб забезпечити вирішення основних завдань, а саме:

·      ознайомлення учнів зі світом професій, їх змістом і характером праці, вимогами до працівника; шляхами, способами й умовами оволодіння;

·      формування позитивного ставлення до різних професій, особливо до тих, на які є великий попит на ринку праці;

· формування в учнів сталих професійних інтересів і правильно мотивованих намірів щодо вибору професії, що ґрунтуються на індивідуально-психологічних особливостях і можливостях учнів та потребах ринку праці в тих чи інших спеціальностях.

Ефективність системи профорієнтаційної роботи у закладі освіти залежить від реалізації психологічних чинників розвитку вихованців, а саме:

·      опори на пізнавальні потреби школярів, їхня активізація та розвиток;

·      формування в учнів позитивного ставлення й готовності до різних видів діяльності;

·      розвиток потреб здобувачів освіти у самооцінці та самопізнанні.

Формування свідомого і стійкого ставлення учнів до професії не може бути здійснене без правильної побудови інформаційного матеріалу, який повинен бути доступним, об'єктивним, повним і всебічним [4]. Для подачі інформації слід використовувати різноманітні методи і засоби, щоб забезпечити сприймання її різними сенсорними системами (наочне сприймання, розумовий аналіз, сприймання через участь в процесі праці тощо).

Серед різноманітних форм проведення профінформаційної роботи, що активізують підготовку школярів до вибору професії і виступають організаційно-методичною основою їх проведення в закладі освіти, є профорієнтаційні уроки. Їхні завдання походять із загальних завдань всієї професійної орієнтації в школі:

·      активізації інтересів учнів до вивчення й вибору професії;

·      виховання в здобувачів освіти відповідального й активного ставлення до свідомого вибору професії, правильного розуміння його сутності;

·      виявленні й формуванні в учнів правильної мотивації професійного вибору, позитивного ставлення до всіх видів професійної діяльності;

·      сприянні розвитку пізнавальної активності, самостійності, допитливості, логічного мислення і творчого підходу до будь-якого виду діяльності;

·      стимулюванні школярів до самопізнання, виховання потреби в постійній самоосвіті, самовиховання професійно значущих якостей для професійного самовизначення.

Зауважимо, що такі уроки в силу своєї специфіки не допускають формального ставлення до них. Проблема вибору професії є досить серйозною, вимагає максимальної свідомості й активності від тих, хто їх вирішує. Ця проблема досить актуальна для особистості й країни, тому не допускає, щоб ставилися до неї безсторонньо і байдуже (Додаток 5).

Побудова профорієнтаційного уроку є різноманітною. Композиція такого заняття залежить від його мети й завдань, змісту чи творчих можливостей учителя й учнівської аудиторії. Але обов'язковою для кожного уроку є співпраця педагога й учнівської когорти. Від рівня їхньої підготовки та від особливостей взаємодії залежить успіх уроку та його результативність. Серед форм проведення профорієнтаційної роботи, що активізують школярів до професійного самовизначення, значне місце відводиться професіографічним зустрічам, екскурсіям і дослідженням.

Відмінність цих форм роботи від традиційних полягає в тому, що їхнім змістом є професіографічний аналіз професій. Вони мають за мету не агітацію за ту чи іншу професію, а глибинний аналіз фаху з виділенням тих характеристик, які проектуються на індивідуально-психологічні особливості школяра. При цьому учні оволодівають методом самостійного аналізу професії і набувають навички в складанні їх професіографічних характеристик, що дає їм можливість «приміряти» фах до себе й тим самим активізувати себе до професійного вибору. Оскільки метою цих форм роботи є професіографічний аналіз, то за основу розробки плану й методики їхнього проведення береться професіограма [3].

Професіографічна зустріч є одним із шляхів вивчення учнями професій і ознайомлення з конкретними представника певного фаху з школярами, у процесі якої учні спільно з представником професії проводять психологічний аналіз змісту професійної діяльності, знайомляться з вимогами фаху до психологічної сфери особистості. За допомогою учнів фахівець розкриває соціально-економічні й технологічні аспекти професійної діяльності, а також психологічну структуру своєї професії й аналізує себе як спеціаліста. Під час зустрічі гості надають відповіді на такі актуальні запитання:

·        що йому подобається в професії;

·        завдяки чому йому вдається досягти успіхів у праці;

·        чому ця професія подобається не кожній людині;

·        чому в цьому виді професійної діяльності деякі працівники не справляються з окремими завданнями або справляються погано.

Професіографічна екскурсія, завдання якої полягає в тому, щоб, з одного боку, ознайомити учнів з професіографічною характеристикою конкретного фаху, а з іншого, — навчити їх самостійно проводити аналіз із метою професійної орієнтації. Іншими словами, професіографічна екскурсія — це форма пізнавальної діяльності учнів, спрямована на отримання й аналіз професіографічної інформації безпосередньо в конкретних умовах професійної діяльності людей (Додаток 3).

Професіографічне дослідження ґрунтується на організації самостійного вивчення професійної діяльності учнями і передбачає самостійне добування інформації про дану професію групами школярів для складання її професіографічної характеристики. Професія вивчається за розділами професіограми, за якими учні розбиваються на групи. Кожна пошукова група на уроці з підведення підсумків подає зібраний матеріал (текстовий й ілюстрований) сукупність якого репрезентує професіографічну характеристику професії - професіограму.

Професіографічне дослідження забезпечує високий рівень пізнавальної активності учнів і задоволення їхньої допитливості, дає можливість школярам повніше й глибше ознайомитися з професіями.

Окрім схарактеризованих форм профінформаційної роботи в закладі загальної середньої освіти доцільно використовувати й інші: диспути, тематичні вечори, підготовка рефератів, альбомів, фотомонтажів про професії, конкурси тощо.

Одним із важливих напрямків профорієнтаційної роботи в школі є професійна консультація, як система психолого - педагогічного вивчення особистості учня для виявлення його професійно значущих якостей і властивостей, надання йому на цій основі кваліфікованої поради щодо найбільш оптимального вибору професії.

Професійна консультація виконує ряд функцій, які, з одного боку, вказують основні напрямки її роботи, а з іншого — є відображенням головної мети.

З метою системного підходу до організації профільного навчання в закладі було розроблено та затверджено план заходів з організації допрофільного та профільного навчання в старшій школі (Додаток 8).

Адміністрацією Борозенського ЗЗСО І – ІІІ ступенів проаналізовано науково-методичне, програмне, кадрове забезпечення профільності, з’ясовано реальні можливості навчального закладу. Постійно проводиться інформаційна робота серед учнів, батьків щодо вибору профілю навчання, роз’яснення його суті, форм, діагностика профільних інтересів учнів, їхніх бажань та бажань батьків: анкетування, тестування, опитування школярів, батьків. Вивчивши всі аспекти, колектив закладу дійшов висновку щодо створення Борозенського освітнього округу з нахилом професійного самовизначення учнів. Адже для цього у нас є всі умови, а саме:

1. План роботи опорної школи з питань профорієнтації.

2. Робочий навчальний план закладу.

3. Річний та перспективний плани роботи.

4. Нормативне забезпечення процесу у навчальному закладі.

5. Методика виявлення змісту професійної орієнтації старшокласників. Ознайомлення з теоретичними аспектами професійної орієнтації старшокласників.

6. Ознайомлення зі змістом, формами і методами профорієнтаційної роботи.

7. Консультативна допомога шкільного психолога по роботі над складовими компонентами профорієнтації:

·         Професійне просвітництво;

·         Вивчення здобувачів освіти з метою профорієнтації;

·         Професійна консультація;

·         Професійний відбір;

·         Соціально-професійна адаптація молоді.

8. Організація психолого – педагогічної підтримки роботи із професійної орієнтації.

9. Проведення різноманітних за формою заходів із професійної орієнтації:

·     «круглий стіл», індивідуальні та групові бесіди, семінари, опис професій, диспути, складання і рішення профорієнтаційних кросвордів, рольові ігри, творчі етюди, методи конкретних ситуацій, ярмарки вакансій тощо.

10. Презентація методів професійної орієнтації.

·         Інформаційно-довідкові, просвітницькі методи:

професіограми - короткі описи професій;

довідкова література;

інформаційно-пошукові системи;

професійна реклама та агітація;

екскурсії школярів на підприємства і в заклади освіти;

зустрічі школярів з фахівцями;

пізнавальні та просвітницькі лекції, профорієнтаційні уроки, навчальні фільми та відеофільми;

використання засобів масової інформації;

різні ярмарки професій та їх модифікації тощо.

·         Методи професійної психодіагностики:

бесіди-інтерв'ю закритого типу;

опитувальники професійної мотивації;

опитувальники професійних здібностей, особистісні опитувальники;

спостереження, збір непрямої інформації,

психофізіологічні обстеження,

професійні проби,

використання різних ігрових та тренінгових ситуацій, і т.д.

·         Методи морально-емоційної підтримки:

групи спілкування, тренінги,

публічні виступи, профорієнтаційні ігри;

«свята праці», і т.п.

Усе це враховується при побудові профорієнтаційної роботи в Борозенському закладі освіти як опорному у районі з професійного самовизначення. У шкільному холі встановлений профорієнтаційний термінал, біля якого завжди багатолюдно й гамірно. Молодші школярі відгадують загадки, старшокласники збагачують свої знання про затребувані професії.

Таким чином, починаючи з початкової школи наші учні знайомляться зі світом професій на професіографічних уроках присвячених фаху їхніх батьків, професіографічних екскурсіях: на млин – для ознайомлення з працею сучасного мірошника, на елеватор – досліджуючи шлях хліба з лану до столу. Діти беруть активну участь під час проведення тижня психології в закладі: у конкурсах малюнків, присвячених професіям, відгадують загадки. (Додаток 4).

З учнями 5 – 9 класів проводяться години спілкування, професіографічні екскурсії (лікарня, станція швидкої допомоги, пошта, пекарня тощо), профорієнтаційні зустрічі з працівниками базового господарства; конкурси на кращого знавця світу професії, рольові ігри, інтерв'ю, професіографічні дослідження, реферати.

До профільних класів старшої ланки учні зараховуються на основі проходження відповідного тестування, анкетування батьків та школярів, що забезпечує свідомий вибір профілю навчання. Участь у тренінгах з професійної орієнтації, відвідування районного Центру зайнятості населення, багатий вибір буклетів, допоміжної літератури – усе це сприяє дітям у виборі своєї майбутньої справи. Старшокласники відвідують вищі навчальні заклади в Дні відкритих дверей (педагогічний та медичний коледжі м. Берислава; Міжнародний університет бізнеса і права, економіко – правовий коледж м. Херсона та інші), знайомлячись з умовами навчання, спілкуються з викладачами.

Протягом навчання в 10 – 11 класах наші випускники оволодівають професіями водія, оператора комп'ютерного набору, відвідуючи заняття у Великоолександрівському міжшкільному навчально – виробничому комбінаті. Проведені за останні п’ять років дослідження засвідчили, що 80% здобувачів освіти у подальшому житті здобули освіту й освоїли професії, що відповідають їх психологічним та фізіологічним особливостям.

Отже, система профорієнтаційної роботи з учнями є однією зі складових освітньої діяльності навчального закладу та підсистемою управління освітнім середовищем, тому необхідно враховувати реалії сьогоднішнього дня й розуміти, що не всі школярі можуть здобути освіту й отримати омріяну професію. Та попри все результати роботи надихають наш колектив на досягнення поставленої мети.


 

Класний керівник – учень. Діагностика.
Професійна орієнтація.

Професійна орієнтація є одним із напрямів роботи класного керівника у системі всієї роботи, що підрозділяється основними вимогами до сучасного класного керівника.

Вимоги до сучасного класного керівника:

·         суспільно-гуманістична спрямованість;

·         педагогічна майстерність;

·         ерудиція і культурний кругозір;

·         педагогічний такт;

·         любов и повага до дітей;

·         педагогічний оптимізм;

·         організаторські вміння;

·         творчий підхід;

·         безперервне підвищення кваліфікації.

Основні задачі класного керівника

Організація виховної і розвиваючої діяльності – перший об’єкт уваги педагога, одна з основних задач, яку йому треба вирішити. І ця задача початкова. Оскільки там, де немає організаційної діяльності, немає і виховання, а розвиток особистості залежить лише від випадку й стихійних обставин.

Організація і розвиток колективу – другий об’єкт уваги і задача класного керівника.

Допомога в становленні особистості учня, створення умов для вияву і збагачення його внутрішніх сил, схильностей, інтересів і здібностей – третя задача виховних впливів класного керівника (Додаток 1).

Труднощі професійного самовизначення виникають зазвичай у двох категорій юнаків. Перші поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли створити в них любов до яких-небудь предметів, а таланти поки що зариті в землю. Такі хлопці можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, життя їх досить нудне або просто монотонна. От і не можуть визначитися, чим хотілося б займатися - тому що з того, що оточує їх у світі, ніщо не тягне особливо. Та й з чого вибирати? Як правило, вони не знають, ким працює їхній тато, хто такий іхтіолог - і взагалі мало орієнтуються у світі професій. Друга категорія хлопців дуже активна і в навчанні, і в різних інших формах активності. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, п'ять факультативів і десять спортивних секцій. Більш того, у них все виходить. Як то кажуть, якщо людина талановита - вона талановита у всьому. За що не візьметься цей чудо-дитина - у всьому досягає успіху. Однак ... він теж не може визначити, що подобається йому більше, з чим він хотів би пов'язати своє життя.

Як вибрати професію - для початківців.

Якщо ти з дитинства мріяв стати лікарем або космонавтом, і до цих пір не сумніваєшся в правильності свого вибору – у тебе немає проблем. Що б не говорили мама й бабуся, ти із завзятістю фанатика наполегливо вивчаєш підручники з хімії або біології, або відвідуєш гурток «юний фізик» і добре уявляєш собі, що будеш робити по закінченню школи.

Якщо це так, то ти – щасливчик. Тому що багато хто абсолютно не уявляють собі «ким бути» і куди вступати, і робив чи взагалі, коли пролунає довгоочікуваний дзвінок.

Добре коли проблема вибору хвилює – це означає твою психологічну зрілість. Гірше, якщо тобі поки все одно: мама за ручку відведе в юридичний інститут (тому що тобі «якби подобається» історія), а потім виявиться, що ти терпіти не можеш перебирати документи і спілкуватися з людьми.

Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що при виборі професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідними характеристиками професії. Професія повинна бути цікавою. Якщо тобі подобаються тварини, рослини, то тобі буде цікаво у своїй професійній діяльності зіштовхуватися з об'єктами живої природи. Якщо ти любиш техніку - інтерес до неї буде підтримувати тебе в діяльності інженера-конструктора або фізика-теоретика.

Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані "професійно важливі якості" - наприклад, коректору важлива увага, художникові - образне мислення і т.д. Тому, вибираючи певну професію, важливо усвідомити, чи є у тебе СПРОМОЖНОСТІ, відповідні професійно важливим якостям. У ситуації сумніву вибирай ту професію, де твої здібності будуть максимально реалізовані, у цій діяльності ти досягнеш найбільшого успіху.

Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен співпадати з твоїм особистісні, характерологічних типом. Скажімо, якщо ти товариський - тобі більше підійдуть професії, пов'язані з численними контактами, а якщо емоційно нестійкий - не зможеш виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації протягом тривалого часу.

Отже, для того, щоб вибрати професію, необхідно перш за все пізнати себе. Ти напевно часто задаєш собі питання: "Який я?", "Хто я в цьому світі?", "Навіщо я живу?". Допомогти краще дізнатися себе і частково відповісти на ці питання (повністю ти на них не відповіси ніколи) допоможе нехитра вправа: подивися на себе очима іншої людини. Конкретної людини, якого ти добре знаєш - скажімо, друга або сусіда по парті, мами або коханої дівчини. Спробуй пояснити свої вчинки так, як це зробив би інша людина - не знаючи справжніх мотивів. Ти зрозумієш, яким тебе бачать інші люди, але, з іншого боку, позбудешся суб'єктивізму, адже у своєму оці, як відомо, не видно і колоди.

Твій характер поки тільки формується, тому не треба наклеювати собі ж ярлик і відмовлятися від професії артиста тільки тому, що ти нібито "сором'язливий". Борись, працюй над собою, пізнавай себе. І пам'ятай, що психічні властивості людини (будь то здібності, інтереси або риси характеру) - виключно гнучкі, що змінюються якості. Відомо чимало випадків, коли людині, яка не має здібностей до музики, але пристрасно бажає нею займатися, вдавалося розвинути музичний слух. Головне - інтерес; запам'ятай: здібності формуються в діяльності. Звикай працювати, трудитися. На одних здібностях далеко не заїдеш. З іншого боку, інтерес - річ теж не зовсім стійка. Безліч хлопців думають, що люблять якийсь навчальний предмет, а насправді їм дуже подобається вчитель. Крім того, важко зрозуміти, чи сподобається тобі психологія або та ж економіка - адже ти в школі не вивчав нічого подібного.... Для того, щоб не помилитися, треба розширювати свій кругозір по відношенню до світу професій. Задавай дорослим людям питання про їх професійної діяльності - як правило, люди із задоволенням розповідають про свою цієї роботу і про студентські роки. Тоді ти зможеш усвідомлено вирішити, чи цікава тобі дана область, або все, що ти знаєш про спеціальність, на яку подаєш документи - це її назва ...

Починаючи з 5-го класу, ставили за мету дослідити особистість учня, його інтереси, схильності, конфлікти. Одним із перших таких досліджень був мікропрактикум «Мій клас».

Аналізуючи результати, цікаво було визначати позицію дитини: самотню, поза класною кімнатою, біля дошки, на місці вчителя.

Це були коли початкові прояви учнів до тієї чи іншої діяльності.

Мікропрактикум «Мій клас»

Школярі відчувають закономірні труднощі під час роботи зі шкалами, опитувальниками, тестами. Які традиційно використовуються в соціально-психологічній практиці та які вивчають стан дитини в колективі.

У такому випадку зручніше використовувати наведену нижче методику.

Увазі учнів пропонується аркуш із малюнком класу (див. мал.): «Діти! На цьому малюнку схематично зображено ваш клас. За столом сидить учитель, зайняті своєю справою учні. Частина дітей грає у дворі. Знайдіть і позначте хрестиком на малюнку себе, напишіть поруч свої ім'я та прізвище. Потім позначте (теж хрестиком) на малюнку свого товариша, напишіть поруч його ім'я та прізвище».

Учителю важливо знати:

• 3 ким із учасників ситуації ототожнює себе; досліджуваний?

• Яке місце в класі він відводить ідентифікованому із собою персо­нажу (поруч із учителем, поза класною кімнатою, разом із дітьми, один)?

• Який зміст занять, емоційно значимий, для школяра? На малюнку позначено позиції, що вказують на вираженість пізнавальних інтересів: розв'язання задачі біля дошки, спільне читання книги, запитання, які ставлять учителю. У даному випадку ідентифікація стосовно цієї позиції буде свідчити про адекватність соціально-психологічного та навчального статусу школяра.

Аналіз результатів:

1. Позиція «один, вдалині від учителя - емоційно неблагополучна позиція дитини, що вказує на труднощі адаптації до перебування в класному колективі.

2. Ототожнення себе з дітьми, що стоять у парі, разом з тими, хто грає, — доведення благополучної соціально - психологічної позиції дитини.

3. Місце поруч із учителем: учитель в даному разі є значимою особою для досліджуваного, а досліджуваний ототожнює себе з учнем, якого приймає вчитель.

4. Ігрова позиція: не відповідає навчальній позиції.

З учнями у 5-6 класі проводилися бесіди, твори-роздуми про професії їхніх батьків, бабусь, дідусів, знайомих.

Діти досліджували ці професії, описували їх, виражали свої побажання: бути як мама, медсестрою, вчителем; бути кондитером, поваром. – Це дівчата. Хлопці мріяли бути водіями, пожежниками, рятівниками, футболістами, машиністами потяга.

Свої погляди на професію вони виразили у оповідях:

·         «Моя майбутня професія - Вчитель».

·         «Вчитель початкових класів».

·         «Інженер-автомобіліст».

Протягом 7 років спілкування у класі відбувалися зустрічі за круглим столом із робітниками різних професій; приходили батьки учнів, що розповідали про свою роботу, учні відвідали багато установ, де на місці познайомилися із тією чи іншою спеціальністю.

Таким чином були ознайомлені на місці із роботою у пожежній частині, на метеостанції, у лікарні, на газовому господарстві, у лісництві, і т. д. (Додаток 2)

З роками кругозір дитини змінюється, вона стверджується як особистість, формуються нові досконалі погляди на майбутнє, походить осмислення свого «я» і висловлюють нові думки.

На цьому етапі становлення особистості значну допомогу надає школа в особі класного керівника, шкільного психолога, районного центру зайнятості.

Завдяки широкому асортименту тестів, анкет учні активізують пошукову і дослідницьку роботу для реалізації своїх захоплень і мрій у професійну підготовку.

Отже, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, учень приступає до вибору вже не професії - а ВУЗу чи факультету. З'ясовує, які спеціальності і спеціалізації відповідають зацікавленості. Це не завжди однозначна відповідність (наприклад, щоб ремонтувати комп'ютери, потрібно одержати спеціальність "радіоелектроніка"). Прийняття рішення має грунтуватися на багатьох факторах вже не психологічного характеру: репутація ВНЗ і конкурс, думка друзів, батьків, вартість навчання. Професія повинна приносити задоволення (позитивні емоції) і забезпечувати максимальну реалізацію твоїх можливостей (користь суспільству) (Додаток 7).

 

Що впливає на вибір професії

Які фактори обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності враховуються в останню чергу, а ось думка батьків робить величезний вплив. 8 факторів вибору професії ( за Є.А. Климовим):

1. Позиція старших членів сім'ї. Є старші, які несуть пряму відповідальність за те, як складається твоє життя. Ця турбота поширюється і на питання про твою майбутню професію.

2. Позиція товаришів, подруг. Дружні зв'язки у твоєму віці вже дуже міцні і можуть сильно впливати на вибір професії. Можна дати лише загальний рада: правильним буде рішення, яке відповідає твоїм інтересам і збігається з інтересами суспільства, в якому ти живеш.

3. Позиція вчителів, шкільних педагогів. Спостерігаючи за поведінкою, навчальної та позанавчальної активністю учнів, досвідчений педагог знає багато такого про тебе, що приховано від непрофесійних очей і навіть від тебе.

4. Особисті професійні плани. Під планом в даному випадку маються на увазі твої уявлення про етапи освоєння професії.

5. Здібності. Про своєрідності своїх здібностей треба судити не тільки за успіхами в навчанні, але й за досягненнями в найрізноманітніших видах діяльності.

6. Рівень домагань на суспільне визнання. Плануючи свій трудовий шлях, дуже важливо подбати про реалістичність своїх домагань.

7. Інформованість. Важливо подбати про те, щоб придбані тобою відомості про ту чи іншу професію не виявилися спотвореними, неповними, односторонніми.

8. Схильності. Схильності проявляються в улюблених заняттях, на які витрачається більша частина вільного часу. Це - інтереси, підкріплені певними здібностями.

Сім кроків до виваженого рішення

1. Скласти список відповідних професій

Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, за якими Ви хотіли б працювати, які Вам підходять.

2. Скласти перелік вимог обраної професії

Складіть список своїх вимог:

·         обрана професія і майбутній рід занять;

·         обрана професія і життєві цінності;

·         обрана професія і життєві цілі;

·         обрана професія і мої сьогоднішні гарячі проблеми;

·         обрана професія і реальне працевлаштування за фахом;

·         бажаний рівень професійної підготовки;

·         обрана професія і мої схильності і здібності;

·         бажані зміст, характер і умови роботи.

3. Визначити значимість кожної вимоги

Визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може бути, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна і не враховувати.

4. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з відповідних професій

Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії.

5. Підрахувати і проаналізувати результати

Проаналізуйте, яка професія з усього списку більше інших підходить Вам по всіх пунктах.

6. Перевірити результати

Щоб переконатися в правильності Ваших роздумів, обговоріть своє рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

7. Визначити основні практичні кроки до успіху

Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете здобути професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці.

Помилки при виборі професії

1. Ставлення до вибору професії як до незмінного

У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад у міру зростання кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі.

Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком з'являються все нові професії. Будьте готові до того, що доведеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 11 класі, фатальним чином визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, затребуваним у міждисциплінарних областях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте і знайдете щось привабливіше, стане в нагоді в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристові за свого другого освіти розібратися в складних питаннях спадкування антикварних цінностей ...

2. Існуючі думки про престижність професії

Відносно професії забобони виявляються в тому, що деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються негідними, непристойними (наприклад: сміттяр).

Економіст або психолог нітрохи не більш корисний для суспільства, ніж хімік або слюсар. Престижність професії дожна враховуватися - але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше будете володіти (якщо будете) "модною", але що не приносить задоволення спеціальністю. Або, чого доброго, виявитеся непридатними до виконання основних робочих функцій ...

3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).

Професію ми обираємо за своїм "смаком" і "розміром" так само, як одяг і взуття. Відчуття групи, орієнтація на однолітків - дуже позитивні особливості хлопців твого віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування образу "Я" і самооцінки. Тому озирайся на інших, порівнюючи (себе із друзями), а не сліпо повторюючи. Намагайся побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів - і в чому ви схожі. Це допоможе зрозуміти, що якщо Вася йде на пожежника (а він - ризиковані осіб), тобі ця професія може не сподобатися (ти адже дуже обережний і розважливий).

4. Перенесення ставлення до людини, представника тієї або іншої професії, на саму професію При виборі професії треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, яка займається даним видом діяльності.

Особливо небезпечно чарівність викладачем (якщо тебе захоплює душевність фізика - це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі, поза "комплекту"). Крім того, часто хлопці роблять помилку, намагаючись одержати професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста. Спортсмени - вони не всі такі.

5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь приватної стороною професії

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця.

А журналісти не завжди виступають у телепередачах - частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей - перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке. ктому ж, озвучить інший (диктор на телебаченні).

6. Ототожнення шкільного навчального предмету з професією або погане розрізнення цих понять

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібна здібність до мови багато - перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку та ін Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття і професії за цим предметом стоять.

Для цього найкраще не просто вивчити професіограми або словники професій. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там звичайно вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою ("російська мова і література", "іноземна мова" у школі) може працювати і викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. Тим більше май на увазі, що професій існує більше, ніж школьнгих предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Професії звичайно можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами (звичайно відповідають вступним іспитам у ВНЗ при вступі на цю спеціальність). Скажімо, майбутньому економісту в школі може подобатися одночасно і математика, і географія.

7. Застарілі уявлення про характер праці у сфері матеріального виробництва

У всі професії, і перш за все в робочі, впроваджується складна і цікава техніка, підвищується культура праці.

(А комп'ютер впроваджується абсолютно всі сфери діяльності - аж до тваринництва).

8. Невміння / небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (схильностях, здібностях)

Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, товариші.

Корисними також можуть виявитися психологічні тести, а також статті і публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що відносити критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів - активізація діяльності по самопізнанню (самоспостереженню, самоаналізу), а не видача тобі готової відповіді на питання про те,

Де дізнатися про професії (словники та описи)

Хто такий мерчандайзер? А іміджмейкер? А хто такий юрист? А ти впевнений, що правильно уявляєш собі, ЩО юрист РОБИТЬ, які ВИМОГИ до його професійної підготовки, які ПРОФЕСІОНАЛЬНО ВАЖЛИВІ ЯКОСТІ юриста? Чітке уявлення про суть професії важливо, по-перше, для усвідомленого прийняття рішення про вибір професій. Щоб не вийшло, що вибирав, орієнтуючись на свої фрагментарні знання, а на ділі фахівець даної професії робить зовсім інше. По-друге, знання про новітні, сучасні професії допоможуть аналізувати ринок праці (читати про пропоновані вакансії), ринок освіти (розуміти, чого саме навчають у даному ВУЗі, яких фахівців готують).

Скласти дійсно адекватне уявлення про професію допоможуть наступні ресурси Інтернет:

·                    Банк професіограми Центру праці та зайнятості "Перспектива"

·                    Найбільш повна і докладна в Інтернеті база описів професій. Включені професії, що вимагають як вищого, так і середньої освіти. Мабуть, є не всі нові, сучасні професії.

·                    Професіограма - це опис професії за певною схемою, розкриває зміст діяльності професіонала, вимоги до його знань і умінь, професійно важливі якості і т.п. Структура професіограми:

·         Зміст діяльності;

·         Умови діяльності;

·         Кваліфікаційні вимоги;

·         Засоби діяльності;

·         Вимоги до професійно важливим якостям;

·         Професійна освіта;

·         Медичні протипоказання;

·         Споріднені професії.


 

ДОДАТКИ

 

Додаток 1

Лекція для батьків

 

Тема: Правильний вибір людиною професії та його значення для суспільства і особистості .

Мета: показати шкідливість помилкового вибору професії як для держави, так і для самої особистості і пов’язані з цим матеріальні збитки; висвітлити фактори, що впливають на вибір молоддю професії, виділити серед них суспільно цінні й ті, що негативно впливають на розв’язування даного питання.

Короткий зміст лекції. Кожного року перед сотнями тисяч учнів, які закінчують школу, виникає питання: що робити далі? Куди піти вчитись або працювати? Яку обрати професію?

Але таку відповідальну і складну проблему юнаки й дівчата не завжди здатні розв’язати самостійно.

Завдання батьків – допомогти їм цій життєво важливій справі .

Життя людини проходить у праці. Лише праця за покликанням, яка до кінця захоплює людину, стає невичерпним джерелом її радості й щастя.

Неправильний вибір професії наносить великий матеріальний збиток народному господарству. Встановлено, що продуктивність праці значно нижча, якщо вона не відповідає можливостям працівника.

Незадоволення обраною професією призводить до того, що багато студентів, робітників та службовців змушені змінити навчальний заклад або місце праці, чим також наносять великої шкоди державі. А скільки прикростей приносить невдало вибрана професія самій людині.

Що ж слід враховувати в першу чергу, обдумуючи майбутнє дітей, щоб уникнути подібних помилок?

1.       Насамперед, слід зазначити, що передумовою правильного вибору професії є серйозне ставлення молоді до цього питання, усвідомлення нею важливості й складності.

2.       Правильний вибір професії вимагає також від юнаків і дівчат обізнаності з провідними професіями основних галузей промисловості, сільського господарства, сфери обслуговування, культури. Адже, щоб обрати професію, треба мати уявлення про різні професії й потреби суспільства в кадрах для різних галузей господарства країни, області, міста, району .

3.       Вибираючи професію, важливо пам’ятати, що кожна спеціальність ставить свої вимоги до особистих якостей людини. Тому врахування інтересів і нахилів, здібностей і особливостей характеру, стану здоров’я людини - необхідна умова вдалого вибору життєвого шляху.

Як бачимо, проблема вибору професії надзвичайно складна. Важливу роль у виборі життєвого шляху відіграють мотиви, якими при цьому керуються юнаки і дівчата.

Саме служінням народові керувався у своїй праці великий російський учений К.Е.Ціолковський. Він писав: “Основний мотив мого життя – зробити щось корисне для людей, а не прожити даремно життя, просунути людство хоч трохи вперед. Ось чому я цікавився тим, що не давало мені ні хліба, ні сили. Проте я сподіваюся, що мої роботи, можливо, скоро, а можливо, і в далекому майбутньому дадуть суспільству гори хліба і безодню могутності.”

Тільки такі високі мотиви дали вченому сили в тяжких обставинах недовір’я й самотності займатися улюбленою справою.

Наша молодь у цілому керується високими та благородними мотивами при виборі трудового шляху. Проте, ще трапляються такі родини, в яких живуть старі погляди, пов’язані з розподілом професій на інтелігентні та робочі, на чисті й брудні, високооплачувані та низькооплачувані. Наприклад, дівчина вважає зовсім пристойним працювати після закінчення школи в канцелярії кур’єром, проте не хоче працювати за прилавком чи в цеху, хоч матеріальна винагорода в другому випадку значно більша, ніж в першому та й робота може бути більш змістовною, давати більше можливостей для професійного росту.

Негативне ставлення до робочих професій призводить до того, що в таких сім’ях, дорослі орієнтують своїх дітей на вступ до будь-якого ВУЗу після закінчення школи, навіть, якщо інтереси та здібності юнака чи дівчини не знайдуть там сприятливого ґрунту для свого розвитку.

Коли випускник школи невпевнений у правильності вибору майбутньої професії, то йому краще спочатку попрацювати. Там, на виробництві, юнак чи дівчина зможуть перевірити свій інтерес і здібності до тієї чи іншої спеціальності. Якщо ж в них з’явиться потреба підвищенні освіти, вони зможуть, без відриву від виробництва, вступити до вищого або середнього навчального закладу.

Генеральний авіаконструктор О.С.Яковлєв, підкреслюючи переваги такого шляху, говорить:

“Я прийшов у стіни Академії повітряного флоту не школяриком, а людиною, хоч і з невеликим, але життєвим досвідом, попрацювавши чотири роки в практичній авіації – у майстернях і на аеродромі. Я не шкодую за тим, що не відразу поступив до вузу, отримав диплом на чотири роки пізніше від деяких моїх ровесників . Я набув зате досвід роботи в колективі, а ставши інженером, знав не тільки як спроектувати деталь літака, а й як її зробити на верстаті і як вона поводитиметься на літаку.“

Отже, готуючи дітей до вибору майбутньої діяльності, батьки мають роз’яснювати їм важливість цього кроку в житті молодої людини, виховувати в них високі мотиви вибору професії.


 

Додаток 2

 

Сценарій заняття на тему
«Мої інтереси і вподобання»

 

Мета: навчити визначати профіль, тип, провідні інтереси майбутньої професії на основі самооцінки схильностей та інтересів; ознайомити з поняттями «здібність», «вподобання», «інтерес»; сприяти формуванню стійких зацікавлень.

Матеріали: журнал «Кроки до самопізнання», стікери, ручки, демонстраційний матеріал (схема), роздатковий матеріал, уривок з роману Марка Твена «Том Соєр».

Хід заняття

Організаційна хвилина

Вступне слово

Психолог. У житті кожної людини настає момент, коли потрібно замислитися над питанням: «Хто я? Чим відрізняюсь від інших людей? Чим схожий на них?». Відповіді можна шукати все життя, і немає ніякої гарантії їх знайти. Наука, покликана допомогти знайти ці відповіді, називається психологія. Ознайомившись з її основами, ви, крім задоволення від самого процесу самопізнання, зможете застосовувати ці знання у вирішенні практичних питань.

Розглянемо актуальну для вас проблему. Аби уникнути помилок при виборі професії, про що ми будемо говорити докладніше, необхідно уявляти свої реальні інтелектуальні і психофізіологічні можливості, спеціальні здібності, інтереси і схильності. Ці знання необхідно співвіднести з вимогами професії до людини. Але цього зараз вже мало. Формально, кожна людина нашої країни має право на вибір професії, роду занять і місця роботи. Однак ситуація на ринку праці складається таким чином, що навчання за обраною спеціальністю для багатьох стає недоступним через:

• високі вимоги, які ставлять перед абітурієнтами (це, в першу чергу, так звані «престижні» професії і ті, які передбачають особливу обдарованість, особливий талант). Як ви гадаєте, які це професії? Які вимоги вони ставлять перед людиною?

• Вартість навчання, яка часто вища за доходи більшої частини населення (йдеться про навчання на комерційній основі, тобто платне).

За цих умов особливо актуально правильно вибрати подальший профіль навчання, а потім професію, оскільки вимоги професії до людини повинні співпадати з її психофізіологічними особливостями. Правильному вибору заважає дефіцит знань про самі професії, невміння оцінити власні здібності, інтереси, схильності і співвіднести їх з конкретною професією. А цьому і вчить курс «Крок до самопізнання».

Кожен з вас не тільки неповторний, але й непізнаний до кінця, тому що складніше від людини природа нічого не створила. А пізнавати себе, вивчати щось нове — цікаве заняття. Галузь психології, яка займається «вимірюванням» різних рис людини, називається психодіагностикою. Ця наука вимагає суворого дотримання певних правил. Перше — психолог, як і лікар, повинен зберігати конфіденційність. Друге правило — відвертість. Отримана інформація буде достовірною тільки тоді, коли ви серйозно і щиро відповідаєте на питання і виконуєте запропоновані завдання. Для того, щоб зазирнути в себе, потрібна мужність. Імовірно, хтось злякається нагоди виявити у собі щось нове. А щодо самих тестів: їх використовують для з'ясування здібностей людини і прогнозу її поведінки вже давно. Один з перших психологічних тестів відомий з Біблії, з Книги Суддів. На військо полководця Гедеона, втомлене після виснажливого переходу, чекала тяжка'битва з медіанитянами. Щоб відібрати найстійкіших бійців, полководець велів їм напитися з джерела. Частина втомлених воїнів, вставши на коліна, жадібно пила воду. Інші, не втрачаючи гідності, черпали воду долонями. Вони-то і склали потім добірний загін.

Здібності — це риса особистості. Від здібностей залежить якість виконання діяльності, її успішність і рівень досягнень, залежить те, як ця діяльність виконується. Російський психолог Б. Тєплов виділив такі три основні ознаки поняття «здібності»:

• це індивідуально-психологічні особливості, які відрізняють одну людину від іншої;

• це не будь-які індивідуальні риси, а лише ті, які стосуються успішності виконання будь-якої діяльності або багатьох діяльностей;

• «здібність» не зводиться до тих знань, навичок та вмінь, які вже вироблені в цієї людини. Таким чином, можна сказати, що здібності — це індивідуально-психологічні риси, які є умовами успішного здійснення певної діяльності та динаміки оволодіння знаннями, вміннями і навичками.

Як ви вважаєте, здібному учню все дається легко і швидко? Психологи довели, що діти з підвищеними розумовими здібностями — великі трударі. Той факт, що здібному учню багато чого дається легко й швидко, не принижує схильності до праці. Недостатній потяг до діяльності є недоліком самої обдарованості. При одних і тих же розумових даних, але при стійкішій потребі в заняттях, здібності розвиваються набагато повніше.

Чому ж люди, докладаючи однакових зусиль у тій чи іншій галузі, досягають різних результатів?

Відмінності в здібностях не можна пояснити тим, що ті чи інші риси передаються від покоління до покоління, від батька до сина, від сина до онука, як естафета. Правда, деякі факти нібито свідчать на користь спадкової передачі здібностей. Особливо вражає історія родини Бахів. Вперше музичні здібності тут виявилися в 1550 році. Першим був пекар В. Бах, який після своєї роботи відводив душу музикою і співом. З його двох синів починається безперервний ряд музикантів Бахів, які були відомі в Німеччині протягом двох століть. У родині Бахів більше шістдесяти музикантів, з них більше двадцяти — видатні. Але світову славу цій родині приніс геніальний композитор Йоган Себастьян Бах. У родині Моцартів нараховувалося п'ять музикантів, серед Гайднів — два, в Йогана Штрауса, автора прекрасних віденських вальсів, батько також був композитором. Відомі династії артистів, художників, лікарів... Невже у всіх подібних випадках здібності спадково передаються так, як колір очей чи форма носа? Звісно, ні. На кожен такий випадок можна навести сотню інших, коли здібності дітей чи батьків не співпадають. Швидше всього, тут діє не біологічна, а так би мовити, соціальна спадковість. Син лікаря стає лікарем, дочка вчительки вступає до педагогічного університету не через вроджену визначеність, а тому, що з дитинства вони пізнали і полюбили професії своїх батьків. Дитина не народжується з готовими здібностями, тобто такими особливостями будови мозку, органів чуттів і руху, які і є природними передумовами розвитку здібностей. Задатки багатозначні. Це означає, що на їхній базі можуть виникнути різноманітні здібності. Так, гостра спостережливість, хороша зорова пам'ять може увійти в структуру здібностей і художника, і слідчого, і геолога.

Для правильного вибору професії необхідно уявляти собі ті вимоги, які вона ставить перед людиною, а також знати свої індивідуально-психологічні особливості, щоб мати змогу порівняти їх із цими вимогами. У короткому слові «інтерес» ховається велика сила, за допомогою якої можна досягти в будь-якій професійній діяльності. Інтереси мають велике значення в житті людини. Вони спонукають оволодівати знаннями, розширювати кругозір, допомагають перемагати перешкоди. Інтереси розрізняються за змістом (музичні, технічні), обширом (широкі, різнобічні або вузькі, спрямовані тільки на один предмет або його характеристику), за глибиною (глибокі або поверхневі), тривалістю (стійкі і нестійкі). Інтереси можуть переходити в нахили — прагнення займатися певною діяльністю. Між інтересами і нахилами багато спільного, але є і відмінність.

— Як ви гадаєте, яка?

Інтереси виражаються формулою «ХОЧУ ВСЕ ЗНАТИ», а нахили «ХОЧУ РОБИТИ, ДІЯТИ».

ОСНОВНА ЧАСТИНА.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Завдання 1. Прочитайте твердження і позначте те, яке відображає ваше ставлення до проблеми вибору професії.

• Ти уникаєш думки про те, що буде, коли ти закінчиш школу. Тобі здається, що все може вирішитися само собою. Ти кидаєш все на самоплин, гадаючи, що від долі не втечеш.

• Ти не думаєш про завтрашній вибір, тому що у тебе є авторитетні друзі. З ними ти почуваєшся впевнено. Ти не любиш приймати рішення і тебе цілком влаштовує, що авторитетні друзі зроблять це за тебе.

• Ти використовуєш будь-яку нагоду, щоб дізнатися більше про себе і світ професій. Тобі цікаво робити те, що ніколи раніше не доводилося. І при цьому у тебе немає почуття страху, що не вийде. Ти знаєш, що можливості людини багатогранні, і хочеш знати свої.

• Ти певен, що можеш обрати професію самостійно. У тебе є один або кілька варіантів вибору професії, ти знаєш, що це за професії, де їх можна «отримати», які вимоги вони пред'являють людині. Ти прагнеш, аби спеціаліст підтвердив правильність твого вибору.

Завдання 2. Виявіть свої нахили (методика самооцінки схильностей та інтересів, диференційно-діагностичний опитувальник інтересів за Є. Климовим). Є. Климов запропонував класифікацію професій, суть її полягає в тому, що залежно від особливостей основного предмету праці всі професії поділяються на п'ять головних типів. Професії першого типу — «людина — природа» об'єднують ботаніків, лісників, агрономів, ветеринарів і т.д. Назва підказує, що ці професії полягають у вивченні і використанні корисних копалин землі, води, атмосфери, а також живих організмів — рослин і тварин, тобто неживої і живої природи. Професії другого типу — «людина — техніка» — це слюсарі, інженери, мотористи, швачки, водії... Люди цих професій займаються машинами, механізмами, транспортними засобами, тобто технікою. Ті, хто мають справу з різними умовними знаками, шифрами, кодами, формулами належать до третього типу професій — «людина — знакова система» (бухгалтер, економіст, касир, радист, програміст, оператор). Дизайнери, художники, письменники, журналісти, композитори, музиканти, актори — представники четвертого типу професій «людина — художній образ». Ці професії передбачають роботу з творами літератури, мистецтва, а також інші види робіт у сфері естетики. П'ятий тип професій — «людина —людина» —включає продавців, лікарів, вчителів, вихователів, бібліотекарів, слідчих, офіціантів, екскурсоводів. Для цих професій характерна робота з людьми — дітьми чи дорослими. Наприклад, у дитячому садку, в школі, з бригадою робітників на заводі тощо. Є. Климов розробив спеціальну таблицю, яка допоможе зорієнтуватися у власних інтересах і схильностях, а також дасть більш змістовну і конкретну відповідь на запитання «Ким бути?».

Завдання З. Перевірте стійкість своїх інтересів.

1. Протягом 3 хв напишіть якомога більше слів.

2. А тепер знову-таки протягом 3 хв напишіть якомога більше слів про улюблене заняття.

3. Підрахуйте відсоткове співвідношення слів, які безпосередньо пов'язані з діяльністю або галуззю знань, яким ви надаєте перевагу до загальної кількості всіх написаних слів. Що вищий відсоток, то активніше ваше ставлення до обраного виду діяльності або галузі знань. Високий відсоток свідчить про те, що ваші професійні наміри справжні. Порівняйте свої результати з результатами однокласників. За результатами виконання завдання 2 можна зробити цілком конкретні висновки. Наприклад, якщо із попереднього завдання випливає, що вас цікавлять точні науки, а результати підтверджують цей інтерес (найбільша кількість слів, пов'язаних з точними науками), то можна зробити висновок про ваші стійкі професійні наміри і професійне самовизначення.

Завдання 4. 1. Складіть загальну характеристику своїх інтересів і вподобань:

• галузь інтересів;

• якому типу професій надаєте перевагу;

• улюблене заняття.

2. Назвіть професії, які одночасно належали би і до області ваших інтересів, і до типу професій, і до сфери діяльності, яким ви надаєте перевагу.

3. Які вимоги пред'являють людині ці професії?

4. Де можна здобути освіту із цих професій у нашій країні?

Практична робота. Методика «Карта інтересів»

Психолог. Немає нецікавих або цікавих справ. Одній людині подобається будувати, іншій — водити машину, третій — навчати дітей. Те, що сьогодні людині цікаво, завтра може захопити всі її почуття й думки. А людина може керувати своїми інтересами? Якщо так, то як це зробити? Звернімося до епізоду із добре відомого роману Марка Твена «Пригоди Тома Соєра», коли тітка Поллі покарала головного героя за чергову провину. Який же він знайшов вихід із ситуації?

«Том вийшов на вулицю із цеберком вапна і довгим пензлем. Він окинув поглядом паркан, і радість тут-таки покинула його душу, й туга запанувала там. Тридцять ярдів дерев'яного паркану в дев'ять футів заввишки! Життя здалося йому безглуздим, існування — тяжкою ношею... І раптом у ту чорну хвилю розпачу на Тома зійшло натхнення! Саме натхнення — блискуча, геніальна думка. Він узяв пензля і спокійно взявся до роботи. От удалині здався... той самий хлопчисько, глузувань якого він боявся найбільше.

— Що, брате, змушують працювати? — Том круто повернувся до нього.

— А, це ти, Бене! Я й не помітив.

—Слухай-но, я йду купатися... так, купатися! Мабуть, і тобі хочеться, а? Але тобі, звісно, не можна, будеш працювати! Ну, а як інакше!

Том глянув на нього й кинув:

— Що ти називаєш роботою?

— А хіба це не робота?

— Може, робота, а може, і ні. Я знаю тільки одне: Тому Сойєру вона до душі...

Чи щодня дістається хлопчакам білити паркан?.. З тисячі, навіть, мабуть, із двох тисяч знайдеться хіба один, хто зумів би виконати це до ладу...

Сам того не відаючи, він відкрив великий закон, що керує вчинками людей, а саме: щоб дорослий або хлопчик палко захотів мати якусь річ, нехай ця річ дістанеться йому якомога складніше...»

Звичайно, надати єдиний рецепт, як зробити нудну роботу цікавою, як керувати своїми інтересами і схильностями, неможливо. Але все ж ось деякі міркування, як вирішити цю проблему.

1. Перешкоди, які людина повинна подолати для досягнення мети, збуджують, зміцнюють інтерес до неї.

2. Що відбувається, коли потрібно сісти за нецікаву роботу? Ми знаємо, що вона нецікава, що нічого у нас не вийде. Робота ще не почалась, а вже нудно. Діє установка, як у цирку: виходить клоун, він ще нічого не зробив, не сказав, а нам вже весело, ми сміємося. Ми знаємо, що буде весело, у нас установка на радість. Однак її можна змінити за власним бажанням, тому що вона піддається впливу уяви — це доведено і науковими дослідженнями. Якщо би ми могли уявити, що буде цікаво, ми внутрішньо налаштувались би на цікаву роботу, а саме це і потрібно на початку. Уявіть! Варто лише якимось чином налаштуватися на цікаве, збудити у собі гарний настрій. І цього можна досягти. Треба згадати, як ви поводитесь, коли розпочинаєте улюблене заняття, і зробити точно так само.

3. Однієї установки мало. Потрібно докласти трішки зусиль і виконати роботу ретельніше, ніж завжди. Працювати уважніше, віддати їй більше часу. Не поспішати. Старанність — основне джерело захоплення роботою. Якщо увага не зосереджена повністю на роботі, то вона стане нецікавою, оскільки інтерес — це і є зосередження уваги. Працювати старанно — значить приділити роботі достатньо часу і не поспішати.

4. Інтерес формується поступово, тому виникає запитання, скільки ж часу потрібно працювати над собою, щоб сформувався інтерес. Теоретично, один вчинок може стати фундаментом корисної звички. Але ж не завжди. Деякі психологи на основі спостережень стверджують, що для утворення звички потрібно три тижні, тобто двадцять один день. Єдиної відповіді немає.

Тож скільки часу потрібно використати на формування у себе інтересу? До першого успіху і далі! Успіх надихає людину і дає їй сили, веде до захоплення. Успіх — власний наш інтерес.

5. Інтереси і схильності проявляються і формуються тільки в діяльності, пов'язаній з ними. Тому потрібно не чекати, коли інтерес або схильність виникнуть, а активно включатися в різноманітну роботу. Саме така поведінка дозволить виявити і сформувати ваші вподобання. Якщо вони в будь-якій галузі знань або практичній діяльності пов'язані із життєвими планами, то переходять у професійні. І це, звичайно, дуже добре.


 

Додаток 3

Сценарій виховного заходу
«Ярмарок професій»

Мета:

·         ознайомити учнів із переліком галузей народного господарства, переліком професій які дають змогу займатися індивідуальною трудовою діяльністю, які мають попит на ринку праці;

·         порадити, як обрати професію до душі, як уникнути помилок розчарувань у виборі професій, як врахувати дані гороскопа при виборі професії;

·         виховувати зосередженість, щоб не розгубитися в різноманітності професій.

Оформлення: Вивіска «Ярмарок професій»; малюнки учнів; роботи дівчат: вишивки, в’язані речі; скриньки з матеріалами профорієнтації; столи, за якими сидять учні; квіти: живі, штучні, ікебани; кавовий набір, солодощі; дівчата, мами, вчителі накидають на плечі хустки; хлопці одягають солом’яні капелюхи.

(Лунає тиха, спокійна мелодія).

Хід заходу.

1 -й учень.

Поки ти їв, і спав, і ріс

Поки малий ще ти на зріст,

Мабуть, вже тисячі людей

Подбали про життя твоє.

Аби ти добре ріс,

Аби ти добре їв,

Щоб ти спокійно спав

І в різні ігри грав.

Ти став здоровий, молодець,

Сміливим і умілим,

А чим порадуєш людей,

Яким хорошим ділом?

Учитель. І щоб вибрати те хороше діло, професію до душі, ми сьогодні прийшли на ярмарок професій. А як ви думаєте, чи можна прожити без професії?

1 - й учень . Я вважаю, що без професії людині прожити не можна, людині, яка поважає себе, бо в усі часи славилися хороші майстри своєї справи.

2 - й учень. Я теж думаю, що не можна, бо улюблена праця звеличує людину.       

3 - й учень. А на мою думку, без професії, без улюбленої справи, людина існує, а не живе.

Учитель. Якщо так, то поринаймо у світ ярмарку. По - перше, розглянемо перелік галузей народного господарства і кожен подумає, в якій галузі ви хотіли б працювати?

(Учень роздає зі своєї скриньки перелік галузей народного господарства, і кожен учасник знайомиться зі списком).

1 - й учень.

Учитель діткам - батько й мати

У серці теплі почуття,

Готовий їм завжди віддати

Свойого часточку життя.

В очах дитячих іскри грають,

Співучий прозвучав дзвінок.

Їх вчитель в класі зустрічає

І починається урок.

Живе учительське слово

У тиші човном попливло.

І ожили ліси й діброви

І оновилося село.

Бо слово вчителя, як мрія

Любов у ньому і краса.

Воно добро у серці сіє,

Воно ж бо чисте, як роса.

2 - й учень.

Учителем можливо стати,

Учителем - дітей научати

Науки головної - жить.

(Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій освітньої галузі, роздає для ознайомлення і розповідає про свій вибір).

Учитель. Як учитель, я хочу, щоб мої вихованці не тільки добре засвоїли знання, а й могли використати їх у житті, були хорошими людьми і фахівцями улюбленої справи.

1 - й учень.

Професій безліч є цікавих,

Але свою вгадати як -

Щоб добре діло й добра слава?

І я собі міркую так:

Потрібно лікувать хвороби,

Водить у космос кораблі,

Та я із роду хліборобів

І родовід мій - від землі.

Степ перейти - життя прожити,

То на такі прості слова,

Життя утворене від жита,

Бо хліб усьому голова.

Раніш од сонечка вставати,

Погладить колос на ходу!

Ні, я, мабуть, не в космонавти, -

У хлібороби я піду.

(Учень зі своєї скриньки роздає перелік сільськогосподарських професій).

Учитель. Обираючи професію, треба пам’ятати, що здійснити відповідальний крок вибору треба свідомо, враховуючи свої нахили та здібності, особистості та громадські інтереси.

1 - й учень. Погляд на професію як постійну, на все життя справу - хибний, бо не враховує, що людина має різносторонні здібності, які дають можливість накопичувати спеціальні знання та навички у різних сферах діяльності, кращим інженером буде той, хто пройшов школу майстерності робітника.

2 - й учень. Розподіл професій на погані й хороші, цікаві, легкі й важкі - помилковий. Значення професії у житті людини залежить не від характеру роботи, а як до неї ставиться сама людина.

3 - й учень. Професію не слід обирати за компанію. Такий вибір тільки випадково буває вдалим.

1 - й учень. Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її труднощі. Так, професію геолога інколи цінують за можливість мандрувати і споглядати світ. Але ж…

2 - й учень. Світ професій значно ширший (понад 40000) ніж коло навчальних предметів, тому ототожнення улюбленого предмету з професією не є надійним орієнтиром у виборі професії.

3 - й учень. Вибираючи професію, слід враховувати характер особи, стан її здоров’я, ознайомитися з гороскопом. Адже характер людини залежить від дати народження. Гороскоп нам вказує не тільки на ті професії, які можна обирати, а застерігає від тих, яких обирати не варто, бо це може призвести до погіршення здоров’я.

( Перший учень роздає зі своєї скриньки матеріали « Гороскоп і вибір професії», з якими учні знайомляться за столами. 2 - й учень роздає перелік професій, які дають можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю. 3 - й учень - список професій, які користуються сталим попитом у регіоні).

1 - й учень.

Зростають будинки і храми

За допомогою кранів крилатих.

І все це створено руками

Будівельників завзятих.

(Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій будівничих спеціальностей. Розповідає ким він хоче стати в майбутньому).

2 - й учень.

Вони призвані клятву давати

В будні, свята

На варті здоров’я стояти,

Люди в білих халатах.

Життя і здоров’я наше

В їхніх руках.

( Роздає список професій медичного спрямування).

Учитель. Сьогодні на ярмарку ми зустрілися з викладачем медичного ліцею, яка може більше нам розповісти про професії, що можна здобути у цьому закладі.

(Розповідь гості).

3 - й учень.

На заводі бути - моя мрія,

Де чавун тече рікою, як зоря жевріє.

Там я домни і мартени буду будувати,

Мідь й вугілля в шахтах добувати.

( Учень роздає перелік професій машинобудування і металургії).

( Інші учні роздають списки професій зв’язку та транспорту, перелік професій захисників прав людини, та професій харчової та легкої промисловостей).

( Учениці, які мріють бути офіціантками, роздають кожному бажаючому каву, ставлять на столи солодощі).

Учитель. Ярмарки на Україні існують давно. Спочатку для обміну речей, пізніше для торгівлі. Бо ярмарок - це торгове дійство. Нині на ярмарок все частіше організовують виставки, на яких підписуються контракти купвлі - продажу. Проводяться зустрічі з цікавими людьми, концерти аматорських колективів, просто зустрічаються друзі за чашкою кави, щоб поспілкуватися, поділитися свої планами. В час ринкових відносин все більше розвивається мале підприємництво, тобто зайнятість людей індивідуальною трудовою діяльністю. на нашій виставці представлені роботи учнів, а також роботи професіоналів: вишивальниць , квітникарів, кравців.

(Учениця роздає перелік професій галузі культури. Розповідає про свою мрію стати хореографом. Виконує танець.)

Учитель. Як ми бачимо, деякі учні вже визначилися з тим, ким хочуть стати у дорослому житті й уже зараз реалізовують свої мрії.

(Учень роздає список нових професій).

Учитель. Є професії, які говорять самі за себе, а є професії, про які ми нічого не знаємо, тому звернемося до словничка нових слів.

· Майстер із виготовлення гобеленів - це майстер виготовлення килимових виробів.

· Кесонник - працівник, який веде роботи в закритому від зовнішнього повітря колодязі.

· Такелажник - робітник, який обслуговує установки, в яких відбувається процес електролізу, тобто покриття деталей іншими металами чи сплавами.

(Відбувається ще одна зустріч із мамою учня. Вона звертає увагу дітей на те, що треба пробувати свої сили в різних галузях і тільки тоді можна буде визначитися, що краще і найбільше підходить. Мама виконує пісню Н. Крутової - Шестак «Сину, сину, ангел мій».

Учитель. Вибір професії - це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. Звичайно, всі галузі й професії ми сьогодні не згадали. Як же уникнути помилок і розчарувань у виборі професії? Зважуючи на те, що почули, я впевнена, що виберете собі професію до душі й не станете блудним сином. Бо лише трудом дорослішають душі, й лише на світі сущі ми.


 

Додаток 4

Сценарій виховного заходу
«Землю прикрашає сонце, а людину праця»

Мета : Розширити і поглибити знання учнів про професії людей, розвивати допитливість творчу фантазію, винахідливість, гумор; виховувати повагу до людей праці, працелюбність .

Хід заняття

Журналіст. Сьогодні у нас відбудеться зустріч з представниками різних професій. До нас завітають делегації кухарів, перукарів, хліборобів, лісників.

1-й учень. Шофер не любить довго спати,

Із сонцем він встає

І до машини поспіша –

Важливі справи є

Його повсюди люди ждуть,

Тож рано він і встав,

Щоб цеглу і цемент возить,

Аби росли міста.

2-й учень. Ще всі навколо міцно сплять,

Та пекар встати встиг,

Аби духмяним калачем

Ти смакувати зміг.

3-й учень. Літака веде піло ,

Робітник йде на завод,

Школярів учитель вчить,

Космонавт в ракеті мчить,

Кожний знає своє діло,

Робить чесно його, вміло.

Гра “ Без труда немає плода “.

Журналіст. Уявімо життя без роботи: і на виробництві, і в школі нічого не роблять. Що б сталося? Не працює електрик …

Учні : немає світла, у будинку темно ...

Журналіст: Не вийшов на роботу пекар … ( Відповіді учнів ).

§     Вирішив відпочити кочегар … ( Відповіді учнів ).

§     А якщо доярки не вийшли на роботу ? ( Відповіді учнів ).

Журналіст: Правильно. Життя – це праця і бережливість. А ким хоче бути кожен із вас, коли виросте, ми дізнаємось, зустрівшись з представниками різних професій.

Запрошуємо делегацію кухарів.

1-й кухар. Ми кухарі, і як один всі привітні та умілі, готуємо ми різні смачні страви. Запрошуємо вас, шановні гості й любі друзі, до нас на обід. У нас в меню :

·         Смажена риба .

·         Загадки.

·         Конкурси.

2-й кухар . Шановні друзі, я ще не кухар, я ще тільки вчусь … Давайте зазирнемо у мою пательню і подивимось, що я там приготував.

3-й кухар. Смажену рибу.

2-й кухар . Друзі! Що за риба?

Всі : Карась!

2-й кухар. Так, за правильну відповідь вручаю приз. А що ви про нього знаєте ?

3-й кухар. Це риба, яку впіймав мій тато, матуся засмажила, а я - з’їв .

Журналіст. Кожний кухар має знати і вміти готувати велику кількість страв. Зараз треба буде по черзі назвати страви, які готують з картоплі.

·         Конкурс . Хто швидше почистить картоплю.

·         Що означає слово” бутерброд “?

·         Які є види бутербродів ?

·         Якими рецептами казкових бутербродів ви можете поділитись ?

Запрошуємо делегацію перукарів .

Журналіст. За 10 хвилин ви повинні зробити зачіски своїм подружкам, зі стрічками, бантами, придумати назву, захист .

А тим часом делегація хліборобів пропонує відгадати загадки

1.       В землю кидалось,

На повітрі розгулялось,

В печі гартувалось,

Запахом своїм всіх приваблює. (Хліб).

2.       По полю ходить,

Зерно молотить,

Жне, косить – хліба не просить. (Комбайн).

3. У пору літню, в час осінній,

Навесні в гарячий час,

Косять, жнуть вони і сіють,

Орють лан у котрий раз. (Хлібороби).

Гра” Білий хліб росте у чорній землі” .

·         Із чорного зелене? (Сходи пшениці).

·         Із зеленого золоте? (Колос пшениці).

·         Із золотого біле? ( Борошно).

·         Із білого рум’яне?(Хліб).

Учениця.

З малого зернятка –

Наш колос в полі.

Із хмарки малої –

Дощі на роздоллі.

З малого струмка витікає ріка.

З малої стежини

Йде шлях до вершини.

І хліб для людини –

З малої зернини.

Сьогодні скажу я,

Хоч трохи мала:

Спасибі за все, що земля нам дала!

Журналіст.Ч ому потрібно берегти хліб? (Відповіді учнів).

Делегація вчителів .

1-й учень.

Є в тебе справжній, вірний друг,

Про це не забувай!

Він розповість про все навкруг –

Про море, гори, ліс і луг

Що хочеш запитай!

Як вперше він зайшов у клас –

“Суворий!” – думав ти .

А скільки він зумів для вас

Душевних сил знайти!

2-й учень.

Хороших виростив людей

Він за багато літ.

Від нього із шкільних дверей

Пішли в широкий світ –

Поет, учений, горновий,

Артист і льотчик бойовий …

Хто ваш надійний друг? ( Вчитель ).

Питання делегації до учнів .

1.На столі лежало 4 яблука. Одне з них розрізали навпіл. Скільки яблук на столі? (4).

2. У чотирьох братів по одній сестрі. Скільки всього дітей в сім”ї?

Показ і захист зачісок .

Делегація лісників .

1-й учень . Спасибі людям, що зростили ліс:

За всі дуби, ялини в пишнім гіллі,

І за красу отих зелених кіс,

В яких стоять гнучкі берізки білі .

2-й учень . Коли б не ліс , не знали б ми про те,

Що є фіалка, пролісок на світі ...

Як у маю конвалія цвіте –

Найкраща, найніжніша з-поміж квітів .

Вчитель. Діти, про які професії ви дізналися? Що дізналися нового? Хто вже обрав для себе професію? Яку? Що треба робити, щоб стати спеціалістом в обраній професії?

Гра з м’ячем “Назви предмет“.

Вчитель кидає м’яч і називає професію. Той з учнів, хто впіймав м’яч, повинен назвати три предмети, які стосуються цієї професії.

Додаток 5

 

Сценарій економічного брейн-рингу
«Економіка та організація виробництва»

Мета:

§ підвищити інтерес до економічних знань;

§ розвивати творче мислення, ініціативу, уміння обґрунтувати свої думки та організація колективної розумової діяльності учнів;

§ активізувати пізнавальну діяльність школярів;

§ виховувати почуття суперництва та колективізму.

Форма проведення: гра

Підготовка до гри: визначається склад команд: по 6 чоловік у кожній на чолі з капітаном. Команди самостійно обирають собі назву, девіз, емблему, презентацію.

Правила гри.

Гра складається з 5 раундів і в кожному з них для перемоги необхідно набрати 6 очок. Виграє той, хто переможе в трьох раундах.

Час обговорення запитання - 1 хвилина.

За кожні три неправильні відповіді команді знімається 1 бал.

Сигнал до відповіді - піднята рука капітана.

Хід заняття:

1 - й раунд « Презентація»

Кожна команда проводить презентацію будь - якої галузі виробництва у вигляді рекламного міні - сюжету.

2 - й раунд « Екослов»

«Екослов» - економічна розминка для команд. Ведучий дає визначення економічних понять, а гравці називають їх.

1.     Дохід власника землі.

2.     Обмін одного товару на інший.

3.     Боргове зобов’язання.

4.     Посередник на біржі.

5.     Перевищення видатків над доходами.

6.     Доход власника акцій.

7.     Грошове вираження вартості товару.

8.     Незаконне виробництво.

9.     Документ, що посвідчує якість товару.

10.    Обов’язкові платежі, які здійснюються в бюджет.

11.    Процес передачі державної власності у приватну.

12.    Довгострокова аренда обладнання, є можливість викупу.

3 - й раунд « Ерудит»

1.     Продовжіть прислів’я: « Хочеш втратити друга - …»

2.     Чи є різниця між товаром і продуктом?

3.     Назвіть продукт, який почав свій шлях від сільського господарства до харчової промисловості і його ціну контролює держава.

4.     Чому вода, без якої не можна жити, так мало коштує, тоді як діаманти, без яких можна обійтися, такі дорогі?

5.     Як можна використати Інтернет в економіці?

6.     Чи діє закон попиту на монополістичному ринку?

7.     Що є загальною рисою недосконалої конкуренції й акцизного оподаткування?

8.     До чого призводить встановлення державою « стелі ціни»?

9.     Чи може реальна ставка банківського процента бути від’ємною?

10.    Як вплине на ціну м’яса телятини збільшення ціни на м'ясо курей?

11.    Чи справді конкуренція має тенденцію до монополізму?

12.    Яку функцію виконують гроші, якщо їх віддають у банк під процент?

4 - й раунд « Єралаш»

1.     Вікторина « Ти мені - я тобі»

Команди ставлять одна одній запитання.

2.     Конкурс « Головоломка»

Командам пропонується завдання скласти схему або таблицю.

3.     Вікторина « Учень скаже, як зав’яже»

Командам пропонується завдання пригадати народні прислів’я або приказки, у яких говориться про економічні поняття.

5 - й раунд « Математично - економічний».

Командам пропонується розв’язати економічні задачі.

1. Перше яблуко приносить хлопцеві задоволення, яке він оцінює у 28 ютилів. Кожне наступне яблуко дає додаткове задоволення на 2 ютилі менше, ніж попереднє. Починаючи з якого яблука, сукупне задоволення від споживання яблук буде зменшуватися?

2. Підприємець видав банку 4 - місячний вексель на суму 2000 гривнів. Ставка дисконту становить 9%. Визначити, яку суму підприємець отримав у банку?

3. Фірма отримала кредит у розмірі 100 тисяч гривень на таких умовах: повернути через рік 60 тисяч і ще через рік - 81 тисяч гривень. Під яку ставку відсотка банк видав кредит?

Проведення підсумків гри.

Після закінчення 5 - го раунду ведучий повідомляє підсумковий рахунок гри. Та команда, яка виграла у трох раундах, оголошується переможцем і їй вручається приз.

 

 


 Додаток 6

АНКЕТА

Прізвище, ім’я по батькові ______________________________

Клас ________

Школа ______________________________________________

Дата ___________

1. Успішність ( предмети, при вивченні яких досягаються високі успіхи, проявляється творчість; предмети, які засвоюються важко).__________________________________________________

_____________________________________________________

2. Ставлення до занять, які вимагають розумової активності:

а). дуже активний;

б). задовільно активний;

в). пасивний.

Успіхи в цих заняттях:

а) високі;

б) середні;

в) слабкі.

3. Ставлення до суспільно-корисної праці:

а) дуже активний;

б) задовільно активний;

в) пасивний.

Успіхи в цих заняттях:

а) високі;

б) середні;

в) слабкі.

4. Спрямованість інтересів, захоплення ( гуртки, факультативи, улюблені завдання вдома)._________________________________

5. Оцінка своїх можливостей

а) реально оцінює;

б) недооцінює;

в) переоцінює.

6. Участь у громадсько-організаторській діяльності:

а) охоче і успішно виступає в ролі організатора масових заходів;

б) може виступати в ролі організатора;

в) пасивний, не може бути організатором;

Вольові якості: прояви цілеспрямованості, наполегливості, стійкості.

7. Ставлення до колективу, до товаришів:

а) живе інтересами колективу;

б) байдужий до колективу;

в) нехтує і недоброзичливо ставиться до колективу.

8. Моральна стійкість:

а) притаманна стійка моральна поведінка;

б) іноді зазнає негативного впливу;

в) часто здійснює аморальні вчинки.

9. Особливості розумового розвитку (необхідне підкреслити):

логічність, самостійність, критичність мислення, уміння аналізувати й узагальнювати матеріал;

·         Особливості уваги (необхідне підкреслити):

вміння бути тривалий час зосередженим на справі; швидко й легко переключатися з однієї справу на іншу; одночасно виконувати два і більше види діяльності, розподіляючи між ними свою увагу, неуважність.

·         Особливості пам’яті (необхідне підкреслити):

Швидкість, осмисленість, тривалість запам’ятовування.

10. Чи обрав учень професію? Якщо так, то яку?

____________________________________________________

11. Які при цьому мотиви переважали?

____________________________________________________

12. Куди піде навчатися після 9 класу?

13. Рекомендація батьків про вибір професії й навчально-професійного закладу.

14. Рекомендації лікаря, є медичні зауваження щодо певних видів діяльності.

15. Рекомендована професія або сфера професійної діяльності, профіль навчання в НВК.


 

Додаток 7

Тест-анкета
«Як узнати про таланти дитини»

Ваша дитина обов'язково має обдарованість в одній з восьми сфер людської діяльності. Оцінити правильність вашого припущення щодо здібностей дитини або допомогти в цій найважливішій справі може тест-анкета, розроблена вченими-психологами, фахівцями в області дитячої психологи А. де Хааном і Г. Кафом і поширена у США.

Отже, у вашої дитини очевидні технічні здібності, якщо вона:

·         цікавиться найрізноманітнішими механізмами і машинами;

·         любить конструювати моделі, прилади, радіоапаратуру;

·        сама «докопується» до причин несправностей і капризів механізмів або апаратури, любить загадкові поломки або збої в роботі механізмів;

·      може лагодити зіпсовані прилади і механізми, використовувати старі деталі для створення нових іграшок, приладів, виробів, знаходить оригінальні рішення;

·        любить і вміє малювати («бачить») креслення й ескізи механізмів;

·         цікавиться спеціальною, навіть дорослою технічною літературою.

(6 характерних ознак.)

Ваша дитина має музичний талант, якщо вона:

· любить музику і музичні записи, завжди прагне туди, де можна послухати музику;

· дуже швидко і легко відгукується на ритм і мелодію, уважно дослухається до них, легко їх запам'ятовує;

· якщо співає або грає на музичному інструменті, вкладає у виконання багато почуттів й енергії, а також свій настрій;

· складає свої власні мелодії;

· навчилася або вчиться грати на будь-якому музичному інструменті.

(5 характерних ознак)

У вашої дитини здібності до наукової праці, якщо вона:

· має явно виражену здатність до розуміння абстрактних понять, до узагальнень;

· вміє чітко виразити словами чужу і власну думку або спостереження, причому нерідко записує їх не з метою похвалитися, а для себе;

· любить читати науково-популярні видання, дорослі статті і книги, випереджаючи в цьому однолітків на кілька років, причому віддає перевагу цій, а не розважальній літературі;

· часто намагається знайти власне пояснення причин і змісту найрізноманітніших подій;

· із задоволенням проводить час за створенням власних проектів, конструкцій, схем, колекцій;

· не сумує і ненадовго остигає до роботи, якщо її винахід чи проект не підтримані або осміяні.

(6 характерних ознак)

Артистичний талант проявиться у вашої дитини тим, що вона:

· часто, коли їй не вистачає слів, виражає свої почуття мімікою, жестами і рухами;

· прагне викликати емоційні реакції в інших, коли з захопленням про щось розповідає;

· змінює тональність і виразність голосу, мимоволі наслідуючи людину, про яку розповідає;

· з великим бажанням виступає перед аудиторією, до того ж прагне, щоб її глядачами були дорослі;

· з легкістю, яка дивує вас, «передражнює» чиїсь звички, пози;

· пластична і відкрита до усього нового;

· любить і розуміє значення красивого або характерного одягу.

(7 характерних ознак.)

У вашої дитини неабиякий інтелект, якщо вона:

· добре говорить, ясно мислить, розуміє недоговорене, уловлює причини й мотиви вчинків інших людей;

· має гарну пам'ять;

· легко і швидко схоплює новий шкільний матеріал;

· задає дуже багато продуманих і виправданих ситуацією питань;

· любить читати книги, до того ж за своєю власною програмою, яка на кілька років випереджає шкільну;

· випереджає своїх однолітків у навчанні, до того ж необов'язково є відмінником, часто скаржиться, що в школі їй нудно.

· набагато краще і ширше за багатьох своїх однолітків інформована про події й проблеми, які не стосуються її безпосередньо;

· має почуття власної гідності і здорового глузду, розважлива не по роках;

· дуже сприйнятлива, спостережлива, швидко, але необов'язково гостро реагує на все нове й несподіване в житті.

(9 характерних ознак.)

Не треба сердитися на вашого пустуна — просто в нього спортивний талант:

· він енергійний і весь час хоче рухатися;

· він дуже хоробрий і не боїться синців і шишок;

· він майже завжди бере верх у бійках або виграє в якій-небудь спортивній грі;

· невідомо, коли він встиг навчитися спритно управлятися з ковзанами і лижами, м'ячами і ключками;

· краще за багатьох інших однолітків фізично розвинений і координований у рухах, рухається легко, пластично, граціозно;

· надає перевагу змаганням, навіть безцільній біганині, а не книгам і спокійним розвагам;

· здається, що він ніколи серйозно не стомлюється;

· неважливо, чи цікавиться він усіма видами спорту або якимось одним, але в нього є свій герой-спортсмен, якого він наслідує:

У вашої дитини літературне обдарування, якщо вона:

·  розповідаючи про що-небудь, вміє дотримуватися обраного сюжету, не втрачає основну думку;

·  любить фантазувати або імпровізувати на тему дійсної події, до того ж додає до опису події щось нове і незвичайне;

·  обирає у своїх усних або письмових розповідях такі слова, які добре передають емоційний стан і почуття героїв сюжету;

·  зображує персонажів своїх фантазій живими і цікавими;

·  любить на самоті писати оповідання, вірші, не боїться почати писати роман про власне життя...

І, нарешті, художні здібності вашої дитини можуть проявитися в тому, що вона:

· не знаходячи слів або захлинаючись ними, вдається до малювання або ліплення для того, щоб виразити свої почуття або настрій;

· у своїх малюнках і картинах відображає все розмаїття речей, людей, тварин, ситуацій, а не «зациклюється» на зображенні чогось не зовсім вдалого;

· серйозно ставиться до творів мистецтва, стає вдумливою і дуже серйозною, коли її увагу привертає будь-який витвір мистецтва або пейзаж;

· коли має вільний час, охоче ліпить, малює, креслить, комбінує матеріали і фарби;

· прагне створити будь-який витвір, який має прикладне значення — прикрасу для дому, одягу або що-небудь подібне.

· не боїться висловити власну думку навіть про класичні твори, може навіть спробувати критикувати їх, наводячи цілком розумні доводи.

Познайомившись із цими «ознаками розпізнавання» таланту, озбройтеся олівцем і папером і оцініть у балах (від 2 до 5) кожну характерну ознаку в усіх восьми описах талантів. Якщо якась характеристика особливо відповідає вашій дитині, ставте їй п'ять балів, якщо вона виражена тільки добре — чотири бали, ну і так далі. (Але не ставте оцінку нижче двох балів!).

Потім складіть бали всередині кожної з восьми анкет на кожен тип таланту. Отриману суму поділіть на кількість ознак таланту (наприклад, суму, отриману при додаванні балів, які оцінюють спортивний талант, треба поділити на вісім).

Вже на цьому етапі вашої науково-дослідної роботи ви зможете встановити найбільш виражену обдарованість вашої дитини. Але на цьому ваша робота не закінчилася, тепер необхідно побудувати графік рівня інтересів вашої дитини.

Побудуйте осі координат. На горизонтальній осі розташуйте вісім (по числу досліджених вами видів таланту) позицій. На вертикальну вісь нанесіть через рівні відстані цифри — від 2 до 5. На перетині проекцій середньої оцінки в балах і виду таланту нанесіть точку. З'єднавши отримані точки, ви одержите потрібний вам графік.

Для чого він вам потрібний? Для того щоб прийняти правильне рішення, коли ви захочете, щоб ваша дитина одночасно зайнялася музикою і плаванням, а також математикою і малюванням. Глянувши на графік, ви зможете оцінити перспективи малюка...

Не засмучуйтеся, якщо лінія на графіку не має піків — запропонований вам метод виявлення обдарованості дитини за допомогою анкетування все ж таки досить простий, а талант має властивість тривалий, час вести «прихований спосіб життя» і не проявлятися бурхливо і яскраво. Непогано, якщо ви проведете таку ж роботу з іншою дитиною, однолітком вашого малюка, це допоможе вам упевнитися в отриманих висновках.

І останнє зауваження — цю анкету можна застосовувати для анкетування дітей вже з п'яти років, хоча її точність значно підвищується, коли дитині виповнюється шість — сім років.

А тепер за справу!..

 


 

Додаток 8

Як вибрати професію - для початківців
(поради учням)

Якщо ти з дитинства мріяв стати лікарем або космонавтом, і до цих пір не сумніваєшся в правильності свого вибору - у тебе немає проблем. Що б не говорили мама й бабуся, ти із завзятістю фанатика штудіруешь підручники з хімії або біології, або відвідуєш гурток "юний фізик" і добре уявляєш собі, що будеш робити по закінченні школи.

Якщо це так, то ти - щасливчик. Тому що багато хто хлопці абсолютно не уявляють собі, "ким бути" і куди вступати, і робив чи взагалі, коли пролунає довгоочікуваний останній шкільний дзвінок.

Добре, коли проблема вибору професії турбує - це означає твою соціальну та психологічну зрілість. Гірше, якщо тобі поки все одно: мама за ручку відведе в юридичний інститут (тому що тобі "як би подобається" історія), а потім виявиться, що ти терпіти не можеш перебирати нудні папірці і спілкуватися з людьми.

Труднощі професійного самовизначення виникають зазвичай у двох категорій хлопців. Перші поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли створити в них любов до яких-небудь предметів, а таланти поки що зариті в землю. Такі хлопці можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, життя їх досить нудне або просто монотонна. От і не можуть визначитися, чим хотілося б займатися - тому що з того, що оточує їх у світі, ніщо не тягне особливо. Та й з чого вибирати? Як правило, вони не знають, ким працює їхній тато, хто такий іхтіолог - і взагалі мало орієнтуються у світі професій. Друга категорія хлопців дуже активна і в навчанні, і в різних інших формах активності. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, п'ять факультативів і десять спортивних секцій. Більш того, у них все виходить. Як то кажуть, якщо людина талановита - вона талановита у всьому. За що не візьметься цей чудо-дитина - у всьому досягає успіху. Однак ... він теж не може визначити, що подобається йому більше, з чим він хотів би пов'язати своє життя.

Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що при виборі професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідними характеристиками професії. Професія повинна бути цікавою. Якщо тобі подобаються тварини, рослини, то тобі буде цікаво у своїй професійній діяльності зіштовхуватися з об'єктами живої природи. Якщо ти любиш техніку - інтерес до неї буде підтримувати тебе в діяльності інженера-конструктора або фізика-теоретика.

Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані "професійно важливі якості" - наприклад, коректора важлива увага, художникові - образне мислення і т.д. Тому, вибираючи певну професію, важливо усвідомити, чи є у тебе СПРОМОЖНОСТІ, відповідні професійно важливим якостям. У ситуації сумніву вибирай ту професію, де твої здібності будуть максимально реалізовані, у цій діяльності ти досягнеш найбільшого успіху.

Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен співпадати з твоїм особистісні, характерологічних типом. Скажімо, якщо ти товариський - тобі більше підійдуть професії, пов'язані з численними контактами, а якщо емоційно нестійкий - не зможеш виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації протягом тривалого часу.

Отже, для того, щоб вибрати професію, необхідно перш за все пізнати себе. Ти напевно часто задаєш собі питання: "Який я?", "Хто я в цьому світі?", "Навіщо я живу?". Допомогти краще дізнатися себе і частково відповісти на ці питання (повністю ти на них не відповіси ніколи) допоможе нехитра вправа: подивися на себе очима іншої людини. Конкретної людини, якого ти добре знаєш - скажімо, друга або сусіда по парті, мами або коханої дівчини. Спробуй пояснити свої вчинки так, як це зробив би інша людина - не знаючи справжніх мотивів. Ти зрозумієш, яким тебе бачать інші люди, але, з іншого боку, позбудешся суб'єктивізму, адже у своєму оці, як відомо, не видно і колоди.

Твій характер поки тільки формується, тому не треба наклеювати собі ж ярлик і відмовлятися від професії артиста тільки тому, що ти нібито "сором'язливий". Борись, працюй над собою, пізнавай себе. І пам'ятай, що психічні властивості людини (будь то здібності, інтереси або риси характеру) - виключно гнучкі, що змінюються якості. Відомо чимало випадків, коли людині, яка не має здібностей до музики, але пристрасно бажає нею займатися, вдавалося розвинути музичний слух. Головне - інтерес; запам'ятай: здібності формуються в діяльності. Звикай працювати, трудитися. На одних здібностях далеко не заїдеш. З іншого боку, інтерес - річ теж не зовсім стійка. Безліч хлопців думають, що люблять якийсь навчальний предмет, а насправді їм дуже подобається вчитель. Крім того, важко зрозуміти, чи сподобається тобі психологія або та ж економіка - адже ти в школі не вивчав нічого подібного .... Для того, щоб не помилитися, треба розширювати свій кругозір по відношенню до світу професій. Задавай дорослим людям питання про їх професійної діяльності - як правило, люди із задоволенням розповідають про свою цієї роботу і про студентські роки. Тоді ти зможеш усвідомлено вирішити, чи цікава тобі дана область, або все, що ти знаєш про спеціальність, на яку подаєш документи - це її назва ...

Отже, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, ти приступає до вибору вже не професії - а ВУЗу чи факультету. З'ясуй, які спеціальності і спеціалізації відповідають цікавить тебе виду діяльності. Це не завжди однозначна відповідність (наприклад, щоб ремонтувати комп'ютери, потрібно одержати спеціальність "радіоелектроніка"). Прийняття рішення має грунтуватися на багатьох факторах вже не психологічного характеру:

·           репутація ВНЗ і конкурс,

·           думка друзів, батьків,

·           вартість навчання.

Не полінуйся і випишіть на окремому листочку паперу плюси і мінуси кожного з варіантів. Проаналізуйте дані разом з друзями та родичами. І завжди пам'ятай: остаточний вибір тільки за тобою, бо вибираючи професію, ти вибираєш долю. Професія повинна приносити задоволення (позитивні емоції тобі) і забезпечувати максимальну реалізацію твоїх можливостей (користь суспільству).


 

ВИСНОВКИ

Сучасна система навчання й виховання в закладах освіти на даний час не достатньо сприяє формуванню психологічної готовності школярів до вибору професії, професійної освіти й наступної самодостатньої праці, тим паче в ринкових умовах. Через зростання вимог сучасності до рівня професійної підготовленості кадрів актуалізуються проблеми професійної орієнтації молоді, оскільки професійні наміри значної частини здобувачів освіти часто не відповідають потребам сьогодення в кадрах певної професії.

Підготовка до вибору професії важлива ще й тому, що вона є невід'ємною частиною всебічного та гармонійного розвитку особистості, і її слід розглядати в єдності та взаємодії з моральним, трудовим, інтелектуальним, політичним, естетичним та фізичним вдосконаленням особистості, тобто з усією системою освітнього процесу. Через недостатньо обґрунтований вибір професії значна частина випускників професійної школи не наважується працювати за набутою професією. Усе це є цілком природним за відсутності цілеспрямованої підготовки до професійного вибору й навчання за обраною професією. Важливу роль в організації такої підготовки відіграє класний керівник та практичний психолог.

Соціальна роль школи, як провідного освітнього закладу щодо формування всебічно розвиненого, готового до трудової діяльності підростаючого покоління, обумовлює провідну позицію педагогічних колективів у єдиному багатогранному процесі професійної орієнтації, здійснюваної школою, сім'єю, всією громадськістю.


 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1.              Вітковська О.І. Професійне самовизначення особистості і практичні аспекти професійної консультації. К.:Науковий світ, 2001. 91 с.

2.              Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти (Розділ Освітня галузь «Технологія»). Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1392. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/ (дата звернення 15.11.2018).

3.              Закон «Про загальну середню освіту». № 2145-VIII від 05.09.2017 URL: https://zakon.help/law/651-xiv/edition28.09.2017/ (дата звернення 15.11.2018).

4.              Климов Е.А. Психология профессионального самоопределения. Ростов на Дону: Феникс, 1996. – 51 с.

5.              Козловский О.В. Как правильно выбирать профессию: методики, тесты, рекомендации. Донецк: ООО ПФК «БАО»,2006. – 800 с.

6.              Конвенція про професійну орієнтацію та професійну підготовку в галузі розвитку людських ресурсів. Ухвалена Генеральною Конференцією міжнародної організації праці 23.07.1975 року в Женеві. Ратифікована Україною 07.03.1979 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_057 (дата звернення 15.11.2018).

7.              Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа). Затверджена Постановою Колегії МОН України та Президією АПН 12/5-2 від 22.11.2001 року URL:https://ru.osvita.ua/legislation/Ser_osv/2712/ (дата звернення 15.11.2018).

8.              Концепція профільного навчання у старшій школі. Затверджена наказом МОН України № 1456 від 21 жовтня 2013 року URL: https://ru.osvita.ua/legislation/Ser_osv/37784/ (дата звернення 15.11.2018).

9.              Національна доктрина розвитку освіти. Затверджена Указом Президента України №347/2002 від 17.04.2002 року. URL: https://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/347/2002 (дата звернення 15.11.2018).

10.          Положення про професійну орієнтацію молоді, яка навчається. Наказ Міністерства освіти України, Міністерства у справах молоді і спорту України від 02.06.1995 року № 159/130/1526. URL: http://er.nau.edu.ua/bitstream/NAU/24572/1 (дата звернення 15.11.2018).

11.          Про концепцію державної системи професійної орієнтації населення. Постанова Кабінету Міністрів України від 27Д1.1994 року №48. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/48-94-%D0%BF (дата звернення 15.11.2018).

12.          Профконсультационная работа со старшеклассниками / Под ред. Б.А.Федоришина. К.: Рад. школа, 1980.

13.          Прошицкая Е.Н. Вибирайте профессии. - М.: Просвещение, 1991.

14.          Резапкина Г.В. Я и моя профессия. - М.: Владос, 2000.

15.          Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога в образовании. - М.: Владос, 1996.

16.          Сметанін Д.А. Система профорієнтаційної роботи в школі. К.:Школа,2009. 158 с.

17.          Уніят С, Комінко С. Вибір професії. - Тернопіль: Підручники і посібники, 1997.

18.          Чернявская А.П. Психологическое консультирование по профориентации. - М.: Владос, 2004.

 


Методичне видання

 

Організація допрофільної
та профільної підготовки
в закладі загальної середньої освіти

(з досвіду роботи
Борозенського ЗЗСО І – ІІІ ступенів
Борозенської ОТГ)

 

 

Укладачі:

Кузьміч Тетяна Олександрівна,

Глоба Любов Петрівна,

Якуба Олена Олександ

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Актуальні проблеми освітньої галузі України»: матеріали Регіональної науково-практичної конференції молодих учених (14 лютого 2023 року, м. Херсон)

17-18 квітня 2018 року, з метою встановлення глибини професійних знань, наукового і культурного кругозору здобувачів наукового ступеня кандидата наук, підготовленості їх до самостійної науково-дослідної діяльності, в Комунальному вищому навчальному закладі «Херсонська академія неперервної освіти» проводився кандидатський іспит зі спеціальності 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки.

Інформація про ефективність та перспективи розвитку міжнародних зв’язків кафедри педагогіки й менеджменту освіти з науковими установами, освітніми закладами, громадськими організаціями за 2020-2022 р.р.